Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
27 kwietnia 2020
10. EDYCJA SZTAFETY PAMIĘCI GEN. BRONI TADEUSZA BUKA
Pomimo pandemii koronawirusa 10 kwietnia ruszyła wyjątkowa dziesiąta edycja Sztafety Pamięci gen. broni Tadeusza Buka, dowódcy Wojsk Lądowych oraz 34. Brygady Kawalerii Pancernej . Generał zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

Z uwagi na szczególne zalecenia dotyczące epidemii sztafeta została zorganizowana zupełnie inaczej, gdyż biegacze pokonali dystans ok. 530 km na bieżni stacjonarnej. Niezmiennie natomiast organizatorem przedsięwzięcia jest 34 Brygada Kawalerii Pancernej która obchody rozpoczęła 10 kwietnia od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przed pomnikiem gen. Buka w Żaganiu.
Sztafeta wpisała się na stałe w kalendarz jednostki wojskowej dlatego przedsięwzięcie, zostało dostosowane do panującej sytuacji w kraju i bieg odbył się stacjonarnie. Biegacze chętnie dostosowali się do nowej formuły biegu - powiedział mjr Tomasz Rylich z 34 Brygady Kawalerii Pancernej.
Uczestnicy biegu to w większości maratończycy, więc rozgrzewkę mogli sobie darować. Bieg zainaugurował pułkownik Piotr Zieja dowódca 34 Brygady Kawalerii Pancernej, który przekazał pałeczkę st. chor. sztab. Mirosławowi Stachowskiemu z dowództwa 11 Lubuskiej Dywizja Kawalerii Pancernej, który powiedział: Bieg na bieżni nie odzwierciedla prawdziwej atmosfery biegu, ale dla żołnierza, który biegał w każdej edycji, ogromnie ważne było wziąć udział w kolejnej. My żyjemy tym biegiem, to dla nas żołnierzy połączenie wątku patriotycznego ze sportowym.
Dotychczas odbyło się 9 edycji biegu w tym 76 dni biegu, 43 uczestników sztafety i około 5500 biegaczy towarzyszących 95 etapów i niemal 4000 km. Wśród tegorocznych zawodników mamy żołnierzy z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie i oczywiście 34 Brygady Kawalerii Pancernej.
W sztafecie biegnę po raz pierwszy i uważam, że to ciekawy pomysł i sposób dla zachowania tradycji i uczczenia okrągłej, dziesiątej rocznicy biegu. Motywuje nas i zagrzewa do biegu przygotowana prezentacja z lat ubiegłych – podsumowała ppor. Paulina Nowak.
Wszystko to, by uczcić pamięć o Generale.


Tekst: ppor. Marta Wieliczko
Zdjęcia: st. chor. sztab. Rafał Mniedło, 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej

generuj pdf
go-up
Kontakt

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa
Puławska 6A
00-909 Warszawa
tel. 261842075
fax. 261842071
centrumweterana@ron.mil.pl

    
  • BIP