Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
04 maja 2018
WETERANI NA CAMINO DE COMPOSTELA
Jeszcze w czasie świąt Wielkanocnych rozpoczęła się piesza wędrówka weteranów na Camino de Compostela w Hiszpanii. Wyprawę tym średniowiecznym szlakiem pielgrzymkowym organizuje cyklicznie amerykańska fundacja "Veterans on the Camino". W tegorocznej wiosennej wyprawie dzięki zaproszeniu VOC i ogłoszeniu jej na stronach naszego Centrum Weterana wzięli udział również weterani z Polski, Witold Kortyka i Piotr Żbikowski.


Dotychczas po ponad miesięcznej wędrówce pokonali oni już ponad 700 km. Dystans dzielący ich od Santiago de Compostela, gdzie wedle podań religijnych spoczywają szczątki św. Jakuba, jednego z apostołów, to już mniej niż 100 km. Jednak kres wędrówki, wg średniowiecznego zwyczaju, to miasto Finisterra na brzegu Oceanu Atlantyckiego, uważane wówczas za kraniec Ziemi. Dotarcie tam zajmie im jeszcze kilka kolejnych dni i zakończy się "oczyszczającą" kąpielą w zimnym Atlantyku.
Przeżywanie trudów wędrówki, wspólne spędzenie czasu oraz dzielenie się doświadczeniami z weteranami z USA pozwala na utrzymanie wzajemnych relacji również po zakończeniu wspólnych operacji wojskowych. Fenomen "Camino" jest przedstawiany jako sposób na uporządkowanie relacji wzajemnych, a poprzez codzienny wysiłek fizyczny, również wzrost formy i poprawy stanu zdrowia.
Organizatorzy wyprawy żywią nadzieję na dalsze wspólne "Camino" weteranów organizowane w kolejnych edycjach tego przedsięwzięcia.
tekst i zdjęcia: Witold Kortyka
więcej: https://veteransonthecamino.com/

Dołączona galeria zdjęć: WETERANI NA CAMINO DE COMPOSTELA
generuj pdf
Kontakt

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa
Puławska 6A
00-909 Warszawa
tel. 261842075
fax. 261842071
centrumweterana@ron.mil.pl

    
  • BIP