Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
22 maja 2018
Wspomnienia kapelana XI zmiany PKW Afganistan
Centrum Weterana wraz z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Ordynariatem Polowym Wojska Polskiego wydało unikatową publikację „Bóg okazał nam wielkie miłosierdzie. Pamiętnik kapelana XI zmiany PKW Afganistan”.


 Jej autorem jest ks. płk Zbigniew Rećko, weteran misji w UNIFIL w Libanie, obecnie dziekan MW oraz proboszcz parafii wojskowej w Gdyni Oksywie. W roku 2012 pełnił funkcję szefa Wydziały Duszpasterstwa XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Książka jest zapisem jego wspomnień ze służby w tym kraju. W ciekawy a zarazem prosty sposób opisuje specyfikę zadań polskich kapelanów wojskowych na misjach poza granicami państwa. Ufamy, że lektura wzbudzi zainteresowanie losami polskich kapelanów, nie tylko w trakcie służby na ziemi afgańskiej, ale także zachęci do poznania realiów służby ponad 100 polskich księży na misjach w Kambodży, Syrii, Libanie, Iraku, Kosowie innych miejscach. Ta pozycja jest także swoistym hołdem dla ich codziennej służby na rzecz pokoju w odległych zakątkach świata.
Poniżej prezentujemy fragment wspomnień ks. płk Zbigniewa Rećko:
28 V – poniedziałek
Podczas codziennej wizyty w szpitalu zastałem dziś żołnierza wojsk specjalnych, który został postrzelony przez snajpera w ramię. Drugi pocisk prześlizgnął się po szyi, kalecząc mu jedynie skórę. Miał szczęście gdyż wystarczył centymetr w bok i rozerwał by mu aortę, a wiadomo czym by się to zakończyło. Z miejsca akcji przetransportował go do szpitala w Ghazni wezwany tam amerykański śmigłowiec MEDEVAC-u. Mogę tylko wspomnieć, że cała akcja zakończyła się sukcesem naszego oddziału (….).

generuj pdf
Kontakt

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa
Puławska 6A
00-909 Warszawa
tel. 261842075
fax. 261842071
centrumweterana@ron.mil.pl

    
  • BIP