Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
13 czerwca 2018
Torba z misji
Jedną z misji Centrum Weterana jest zbieranie relacji i pamiątek z misji zagranicznych w których biorą udział Polacy. Niedawno jedną z nich przekazał do zbiorów naszej Sali Tradycji kapral rezerwy Maciej Pierchlak, który odwiedził nas ze swoją małżonką.


Pan Maciej służył w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej z Krakowa. Jako młody człowiek zamienił ciupagę na karabin i spadochron wiążąc się z Wojskiem Polskim. W czasie swojej służby nasz gość miał też okazję wziąć udział w misjach poza granicami państwa. Pierwszą z nich była misja w ramach sił pokojowych SFOR w byłej Jugosławii. W czasie trwania tej międzynarodowej operacji p. Maciej zaprzyjaźnił się z jednym z amerykańskich oficerów, weteranem misji w Afganistanie. Żołnierz ten obdarował polskiego kolegę torbą podróżną (tzw. izraelką) którą towarzyszyła mu w trakcie operacji „Pustynna Burza” oraz podczas służby na Bałkanach. Od tej pory rozpoczął się je dalsza „polska” historia. Pan kapral miał ja zarówno w b. Jugosławii jak też podczas misji w Iraku w trakcie II zmiany PKW. Towarzyszyła mu ona między innymi w osławionej Karbali, która została objęta powstaniem  Muktady al-Sadra. Z czasem na torbie pojawiały się kolejne liczne oznaki od polskich i zagranicznych kolegów. Osoby widzące ją często rozpoznawali w polskim kapralu weterana oddając mu jak sam mówi szacunek. Dziś nasz gość pracuje w odległej Danii, gdzie ma okazję współpracować z tamtejszymi weteranami misji zagranicznych.
Dziękujemy Panu Maciejowi za ten cenny dar, a także za chęć zapoznania się z historią udziału Polaków w misjach poza granicami państwa.

Dołączona galeria zdjęć: Torba z misji
generuj pdf
Kontakt

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa
Puławska 6A
00-909 Warszawa
tel. 261842075
fax. 261842071
centrumweterana@ron.mil.pl

    
  • BIP