Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
13 lipca 2018
NOWE CZASOPISMA W ZBIORACH BIBLIOTEKI CENTRUM WETERANA
Dzięki Pani Irmie Karolkiewicz biblioteka Centrum Weterana powiększyła się o egzemplarze dwutygodnika „Żołnierz Polski – Ilustrowanego Magazynu Specjalnej Jednostki Wojska Polskiego W Doraźnych Siłach Zbrojnych ONZ Na Bliskim Wschodzie”.

Mąż Pani Irmy, Bohdan, był wieloletnim redaktorem technicznym wspominanego periodyku. Roczniki z lat 1973-1979 będą dostępne dla czytelników w naszej bibliotece.
Polska Wojskowa Jednostka Specjalna Doraźnych  Sił Zbrojnych ONZ na Bliskim Wschodzie od 1973 do 1979 roku wykonywała zadania o charakterze logistyczno-saperskim w ramach sił pokojowych ONZ na Półwyspie Synaj. Był to pierwszy polski kontyngent wojskowy wykonujący zadania w misji pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych. W ramach funkcjonowania jednostki od 4 grudnia wydawano bogato ilustrowany periodyk „Żołnierz Polski”, zwany nieoficjalnie przez uczestników misji „Żołnierzem Pustyni”. Początkowo funkcjonował jako tygodnik, jednak z czasem stał się dwutygodnikiem. Nakład sięgający w szczytowym momencie prawie 4000 egzemplarzy przeznaczony był głównie dla uczestników misji w Egipcie i Syrii ale z czasem kolejne numery zaczęły trafiać do rodzin misjonarzy w Polsce, a nawet do Sekretariatu ONZ w Nowym Jorku (część artykułów była tłumaczona na język angielski). Czasopismo dokumentujące działalność PWJS DS ONZ wydawane było do 1979 roku.

Pani Irmie serdecznie dziękujemy za przekazanie wspomnianych egzemplarzy a czytelników zachęcamy do korzystania z zasobów naszej biblioteki.

generuj pdf
go-up
Kontakt

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa
Puławska 6A
00-909 Warszawa
tel. 261842075
fax. 261842071
centrumweterana@ron.mil.pl

    
  • BIP