Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
04 grudnia 2018
SPOTKANIE W ŁOWICZU
Młodzież I LO w Łowiczu uczestniczyła dzisiaj, 4 grudnia, od godz. 9.00 w spotkaniu z przedstawicielami Centrum Weterana Działań Poza Granicami Polski w Warszawie, które zostało zorganizowane w sali Łowickiego Ośrodka Kultury.


Na początek spotkania, na ekranie kinowym został wyświetlony spot społeczny pt. „Szacunek i Wsparcie”, przypominający o obchodzonym 29 maja Dniu Weterana Działań Poza Granicami Państwa, który jest świętem wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych oraz osób cywilnych, wypełniających swoje obowiązki w misjach poza granicami Polski. Film składa się z wypowiedzi weteranów, biorących udział w misjach m.in. w Iraku i Afganistanie.
Podczas dzisiejszego spotkania młodzież mogła dowiedzieć się, że terminu „weteran” po raz pierwszy w Polsce użyto dla określenia uczestników powstań listopadowego i styczniowego. W 1918 roku marszałek Piłsudski powołał specjalną komisję, której zadaniem było odnalezienie weteranów obu powstań i przygotowanie dla nich pakietu socjalnego, na który składały się m.in. dożywotnie emerytury i stopnie oficerskie.
Ich zadaniem było udanie się do szkół, by mówić dzieciom i młodzieży o tym, jak walczyli, uczyć ich szacunku do polskich symboli, historii i barw narodowych.
W 1953 roku Polska po raz pierwszy uczestniczyła w misji pokojowej pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych (łącznie Żołnierze Wojska Polskiego uczestniczyli w 29 takich misjach).
Dla licealistów zostały przygotowane konkursy, w czasie których odpowiadali na pytania z możliwością korzystania ze swoich smartfonów.


Autor: Agnieszka Antosiewicz

ŻRÓDŁO

Dołączona galeria zdjęć: SPOTKANIE W ŁOWICZU
generuj pdf
Kontakt

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa
Puławska 6A
00-909 Warszawa
tel. 261842075
fax. 261842071
centrumweterana@ron.mil.pl

    
  • BIP