Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
12 marca 2019
Z PODHALA DO LIBANU. RELACJE LEKARZA Z MISJI UNIFIL
Niezmiernie miło nam poinformować, że ukazała się kolejna publikacja misyjna Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, powstała we współpracy z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej.


Książka „Z Podhala do Libanu. Relacje lekarza z misji UNIFIL” autorstwa Narcyza Sadłonia jest unikatowym źródłem informacji na temat historii wieloletniego udziału polskich żołnierzy i pracowników wojska w Tymczasowych Siłach Zbrojnych Organizacji Narodów Zjednoczonych w Libanie (UNIFIL). Wspomnienia doktora Sadłonia w ciekawy sposób przybliżają czytelnikom wkład Polaków w proces stabilizacji i pomocy dla ludności lokalnej w ogarniętym wojną Libanie. Dodatkowo pozycja jego autorstwa prezentuje służbę w tym odległym kraju z punktu widzenia człowieka, który w codziennych działaniach wiele tysięcy kilometrów od domu, starał się w jak najlepszy sposób wypełniać słowa roty przysięgi żołnierskiej, ale także przysięgi Hipokratesa.
Książkę będzie można otrzymać biorąc udział w wydarzeniach organizowanych w Centrum Weterana oraz podczas uroczystości na naszym stanowisku promocyjnym oraz oczywiście w bibliotece.
Poniżej prezentujemy fragment wspomnień Narcyza Sadłonia:
„Nie wiem nawet, kiedy mijam bramę obozu i staję się równy wolnym ludziom. Nie ma już drutów kolczastych, betonowych murów i wartowników na każdym kroku. Przede mną otwarty świat, bezmiar wody i powietrza, a pod stopami twarda, libańska skała. Biegnąc wzdłuż zniszczonej obecnie, ale ciągle noszącej znaki dawnej świetności linii Orient Expressu, mijam kilka zrujnowanych podczas wojny zabudowań. Opuszczając teren naznaczony ręką człowieka, prześlizguję się wzrokiem po odręcznie napisanej tablicy: Today the south, tomorrow all the Palestine… . Zaraz obok ustawiono posterunek zbrojnego ramienia Hezbollahu. Bojówkarze znają mnie i tolerują bieganie tędy. Macham do nich z daleka, tak na wszelki wypadek, i skręcam z ubitej drogi w dziewiczy teren. Tutaj należy szczególnie zwracać uwagę, gdzie stawia się nogi. Nie tylko dlatego, że teren jest skalisty i zarośnięty sukulentami. Nie są problemem również jadowite stworzenia wygrzewające się w słońcu. Najgroźniejsze, co czai się na nieostrożnego spacerowicza, to miny pozostawione tutaj przez armię izraelską”.

generuj pdf
Kontakt

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa
Puławska 6A
00-909 Warszawa
tel. 261842075
fax. 261842071
centrumweterana@ron.mil.pl

    
  • BIP