Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
03 kwietnia 2019
SPOTKANIE Z WETERANEM
Zapraszamy na kolejne spotkanie z weteranem działań poza granicami państwa. Tym razem naszym gościem będzie płk Grzegorz KALICIAK, który opowie o obronie Ratusza w Karbali.


Spotkanie odbędzie się w dniu 9 kwietnia 2019 r. o godz. 18:00 w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa przy ul. Puławskiej 6a w Warszawie Chętni do udziału w spotkaniu proszeni są o przesłanie zgłoszeń na adres e-mail: u.kozikowska(a)ron.mil.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu 261 842 079. Zgłoszenia do dnia 8 kwietnia 2019 r. do godz. 15:00. Ilość zaproszeń jest ograniczona. Wstęp wyłącznie za zaproszeniami.

Spotkanie jest organizowane w związku z przypadającą w tym roku 15. rocznicą bitwy o City Hall w irackiej Karbali. Dokładnie 15 lat temu - 3 kwietnia 2004 roku rozpoczęła się trwająca do 6 kwietnia seria potyczek pomiędzy irackimi rebeliantami usiłującymi zdobyć ratusz w tym mieście a broniącymi obiektu żołnierzami polskimi i bułgarskimi z Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku. Atak został zorganizowany w trakcie trwania muzułmańskiego święta Arb`een, które ściągnęło do miasta setki tysięcy pielgrzymów. Wśród nich znaleźli się bojownicy radyklanego szyickiego duchownego Muktady as-Sadra, który postanowił wykorzystać zamieszanie i wzniecić powstanie, wykorzystując do tego między innymi ataki na wojska koalicji. Głównym celem ataków stał się City Hall, będący jednocześnie siedzibą urzędu gubernatora prowincji, policji i więzieniem, którego broniło kilkunastu Polaków oraz Bułgarów wspieranych przez dwa pojazdy BRDM oraz dwa transportery BMP. Początkowo w ratuszu byli też przedstawiciele Irackiego Korpusu Obrony Cywilnej i policji, jednak wkrótce oddziały te zdezerterowały. Po trzech nocach intensywnych ataków z użyciem broni maszynowej i granatników, w wynik których zginęło ponad 80 rebeliantów, czwartego dnia oblężenia do wycieńczonych walką i pozbawionych amunicji oraz żywności obrońców, wśród których został ranny jedynie żołnierz bułgarski, dotarły posiłki z 1 Batalionowej Grupy Bojowej. Nie było jednak koniec bitwy o samą Karbalę, do końca kwietnia trwały bowiem ataki na polskie bazy i patrole.

generuj pdf
Kontakt

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa
Puławska 6A
00-909 Warszawa
tel. 261842075
fax. 261842071
centrumweterana@ron.mil.pl

    
  • BIP