Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
17 kwietnia 2019
WIECZÓR Z WETERANAMI-PILOTAMI
17 kwietnia 2019 r. w Centrum Weterana odbyło się spotkanie z weteranami wojskowych misji lotniczych. Naszymi gośćmi byli piloci z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej – płk pil. rez. Mieczysław Orłowski, st. chor. sztab. rez. Jan Masel oraz st. chor. sztab. rez. Bogdan Banasik.


Wieczór został poprzedzony wizytą naszych gości w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Mieli oni okazję nie tylko zapoznać się ze zbiorami tego największego muzeum wojskowego w Polsce ale także mogli obejrzeć obejrzeć szczególnie bliski im eksponat. Był nim śmigłowiec Mi-8 o numerze bocznym 614, który służył polskim lotnikom w czasie misji w Etiopii. Maszynę doprowadziłm, w 1992 r., do Muzeum sam st. chor. sztab. Bogdan Banasik. Był to bardzo wzruszający moment dla naszych gości.
Takich niespodziewanych momentów nie zabrakło także w czasie wieczornego spotkania w Centrum Weterana. Niespodzianką wieczoru była obecność twórcy i dowódcy I zmiany Polskiej Lotniczej Eskadry Pomocy Etiopii płk w st. spocz. Kazimierza Pogorzelskiego. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami była to fantastyczna podróż w czasie i przestrzeni. Nasi goście opowiadali o trudach Afrykańskiej misji w której uczestniczyli w latach 1985-86, o zderzeniu z lokalną kulturą, o technice wojskowej jaką wówczas dysponowali i sposobach radzenia sobie z trudnościami. Ich historie zilustrowane były licznymi zdjęciami przywiezionymi z misji. Na sali obecni byli podchorążowie i kadeci Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie którzy z zainteresowaniem słuchali opowieści starszych kolegów. Być może zainspirują ich one do szukania doświadczenia w misjach poza granicami kraju.
Na spotkaniu nie brakowało radości i wzruszeń. Usłyszeliśmy wiele anegdot, ciekawostek ale i historii które chwytają za gardło i uniemożliwiają wypowiedzenie choćby słowa. st. chor. sztab. rez. Jan Masel, który podczas misji w Afganistanie w 2008 r. wraz ze swoją załogą uratował życie jednemu z uczestników naszego spotkania. Mieliśmy możliwość poznać bezpośrednią relację dwóch uczestników tego zdarzenia. Ogromny ładunek emocjonalny którego byliśmy świadkami i uczestnikami na długo zostanie w naszej pamięci.
Dwie godziny wspomnień z misji w Etiopii, Afganistanie i Iraku upłynęły zbyt szybko. Chciało by się słuchać naszych gości jeszcze długo.
Dziękujemy panu Andrzejowi Ligockiemu za zaprezentowanie na spotkaniu modelu śmigłowca Mi-17 z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Wpisało się to doskonale w tematykę naszego spotkania.
Dziękujemy za liczną obecność na naszych spotkaniach.

Dołączona galeria zdjęć: WIECZÓR Z WETERANAMI-PILOTAMI
generuj pdf
Kontakt

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa
Puławska 6A
00-909 Warszawa
tel. 261842075
fax. 261842071
centrumweterana@ron.mil.pl

    
  • BIP