Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
06 maja 2019
V MEMORIAŁ IM. SIERŻ. PAWŁA POŚWIATA
W dniu 6 maja w Sulęcinie odbył się V Memoriał im. sierż. Pawła Poświata.


W sportowych zmaganiach, mających formułę turnieju piłkarskiego, uczestniczyło 12 ekip – dziewięć drużyn z jednostek wojskowych stacjonujących w okolicznych garnizonach oraz trzy drużyny reprezentujące Lubuski Urząd Wojewódzki, Państwową Straż Pożarną i Liceum Ogólnokształcące w Rzepinie.
Ceremonii otwarcia dokonali: D-ca 17 WBZ z Międzyrzecza – gen. bryg. Dr Robert Kosowski wraz z D-cą 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej - płk Rafałem Miernikiem, ówczesnym D-cą 7batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich, którego żołnierzem był sierż. Powiat.
Turniej rozgrywany był równolegle na dwóch boiskach wielkości połowy typowego boiska piłkarskiego. We wstępnej fazie rozgrywek drużyny rozgrywały mecze systemem „każdy z każdym”, a zmagania grupowe wyłoniły czterech półfinalistów. Następnie rywalizowano o finał, do którego awansowali gospodarze turnieju, czyli 7bSKW oraz 15 batalion Ułanów Poznańskich z Wędrzyna.
Bezapelacyjnym mistrzem okazali się Gospodarze, i to do nich powędrowały główne trofea, w tym Puchar od Dyrektora Centrum Weterana.
„Dlaczego piłka nożna? Bo Paweł kochał tę dyscyplinę sportu. Grywał w lokalnych drużynach, kibicował Legii Warszawa i Juventusowi Turyn” — wyjaśnia plut. Michał Pyrtej, kolega poległego i pomysłodawca memoriału.
Na prośbę żołnierzy z 7bSKW, Centrum Weterana podjęło starania o wsparcie tego przedsięwzięcia przez Klub LEGIA Warszawa. Dzięki uprzejmości LEGII mogliśmy przekazać na ręce Organizatorów zaproszenie dla 40 weteranów, którzy 19 maja wezmą udział w meczu rozgrywanym na Ł3 pomiędzy Legią Warszawa a Zagłębiem Lubin.
Po zakończeniu zmagań sportowych, uczestnicy memoriału udali się do Wędrzyna, gdzie zwiedzili salę tradycji 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich oraz zapalili znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych na misjach poza granicami kraju żołnierzy 17WBZ, w tym sierż. Pawła Poświata.
Sierżant Paweł Poświat służył w składzie IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. 28 lipca 2011 roku w trakcie wykonywania zadań służbowych, pod jego transporterem eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy (IED). Starszy szeregowy Paweł Poświat odniósł ciężkie obrażenia. Mimo bardzo szybkiej ewakuacji zmarł po przewiezieniu do wojskowego szpitala w bazie Ghazni.
Serdecznie dziękujemy organizatorom wydarzenia – st. chor. Szt. Piotrowi Bartosikowi oraz plut. Michałowi Pyrtej za godne i żołnierskie podtrzymywanie pamięci o Poległych Bohaterach.

Dołączona galeria zdjęć: V MEMORIAŁ IM. SIERŻ. PAWŁA POŚWIATA
generuj pdf
Kontakt

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa
Puławska 6A
00-909 Warszawa
tel. 261842075
fax. 261842071
centrumweterana@ron.mil.pl

    
  • BIP