Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
16 lipca 2019
DELEGACJA CENTRUM WETERANA W CZARNOGÓRZE
W dniach 09 - 12 lipca 2019 r., przedstawiciele Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa odbyli podróż służbową do Czarnogóry na zaproszenie tamtejszego Ministerstwa Obrony Narodowej.

Celem wizyty było zaprezentowanie przedstawicielom MON Czarnogóry funkcjonującego w Polsce systemu wsparcia weteranów i weteranów poszkodowanych oraz rodzin żołnierzy poległych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa. Podzieliliśmy się naszym doświadczeniem z codziennej pracy na rzecz środowiska weteranów oraz zapoznaliśmy się z planowanymi założeniami tworzonego właśnie systemu opieki nad uczestnikami misji zagranicznych w Czarnogórze.
W spotkaniu mającym formułę roboczego panelu dyskusyjnego uczestniczyli również przedstawiciele Departamentu do Spraw Osobowych oraz Departamentu Prawnego MON Czarnogóry.
Na podkreślenie zasługuje fakt postrzegania naszego systemu, jako jednego z najlepszych w Europie. Jesteśmy przekonani, że wiele polskich rozwiązań zostanie z niego zaczerpniętych na korzyść czarnogórskich weteranów.
W Czarnogórze określenie – weteran odnosi się do uczestników działań wojennych w I i II wojnie światowej oraz tych, którzy brali udział w walkach na terenie byłej Jugosławii w latach 90-tych XX wieku. Aktualnie służący żołnierze - także poza granicami państwa (na misjach w Afganistanie, u wybrzeży Somalii, na granicy Turcji i Cypru) - nie posiadają statusu weterana. Należy również odnotować, że w Czarnogórze nie funkcjonuje żadna organizacja zrzeszająca weteranów misji zagranicznych. Dotychczas w Czarnogórze, całokształt pomocy państwa był ukierunkowany na osoby, którym w Polsce odpowiada status kombatanta. Obecne podejście do weteranów zaczyna się zmieniać, wraz ze zmianą pokoleniową i naturalnym ubywaniem kombatantów oraz wzrostem zaangażowania w misje poza granicami ich państwa. W tym zakresie polskie doświadczenia są dla Czarnogóry bardzo pomocne.

generuj pdf
go-up
Kontakt

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa
Puławska 6A
00-909 Warszawa
tel. 261842075
fax. 261842071
centrumweterana@ron.mil.pl

    
  • BIP