Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
31 października 2019
POLSCY WETERANI – MARATOŃCZYCY NA ZAWODACH W USA
Wczoraj powitaliśmy pięciu dzielnych Weteranów poszkodowanych, którzy powrócili po tygodniowym pobycie w Stanach Zjednoczonych Ameryki. A jeszcze niedawno żegnaliśmy ich w Centrum Weterana.

Nie była to jednak zwykła podróż turystyczna. Grzegorz, Mariusz, Marek, Tomasz oraz Witek dumnie i godnie reprezentowali środowisko polskich Weteranów jako delegacja biorąca udział w Marine Corps Marathon (Maratonie Korpusu Piechoty Morskiej). To wydarzenie sportowe od lat 70-tych XX w. corocznie rozpoczyna się w stolicy USA, a jego meta umiejscowiona jest przy Marine Corps War Memorial – pomniku znajdującym się w pobliżu Cmentarza Narodowego w Arlington. Jest to jedna z największych imprez sportowych tego typu, nie tylko w USA ale na całym świecie. Bierze w niej udział ponad 30 tysięcy uczestników, w tym także zawodnicy z poza Stanów Zjednoczonych Ameryki. W tym roku do tego zacnego grona dołączyli także polscy Weterani. Główną ideą Marine Corps Marathon nie jest osiąganie jak najlepszych wyników i zdobywanie nagród, lecz integracja środowiska weteranów z całego świata oraz wspólne dążenie do rozwiązywania problemów środowiska.
Polscy Weterani do udziału w tym szczególnym maratonie zostali zaproszeni przez Allied Forces Foundation. Koszt wylotu oraz pobytu naszych Weteranów współfinansowali Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju oraz Organizator wydarzenia - Allied Forces Foundation.
Uczestnikom gratulujemy wyników a organizatorom dziękujemy za zaproszenie polskich Weteranów do udział w maratonie.  

Zdjęcia: archiwum uczestników.

generuj pdf
go-up
Kontakt

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa
Puławska 6A
00-909 Warszawa
tel. 261842075
fax. 261842071
centrumweterana@ron.mil.pl

    
  • BIP