Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa - CENTRALNE UROCZYSTOŚCI DNIA WETERANA

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
29 maja 2018
CENTRALNE UROCZYSTOŚCI DNIA WETERANA
W dniach 27 - 29 maja w Kielcach miały miejsce centralne obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa.


  Tegoroczne obchody Dnia Weterana rozpoczęły się w niedzielę 27 maja od Pikniku Weterana na kieleckim Palcu Wolności. Od rana licznie przybyli mieszkańcy i goście mieli okazję obejrzeć prezentowany tam sprzęt i wyposażenie służb mundurowych. Także Centrum Weterana wystawiło tego dnia swoje stoisko informacyjne – konsultacyjne, któremu towarzyszyła wystawa czasowa w formie komiksu, poświęcona weteranom misji zagranicznych.

 Drugiego dnia obchodów Dnia Weterana w Wojewódzkimi Domu Kultury odbyła się konferencja zatytułowana „65 lat udziału Wojska Polskiego w misjach i operacjach pokojowych ONZ - wnioski i doświadczenia". Licznie zgromadzenie uczestnicy mogli wysłuchać referatów na temat wieloletniego uczestnictwa żołnierzy i pracowników WP w misjach poza granicami naszej Ojczyzny. Zgromadzeni tego dnia goście zgodnie stwierdzili, że istnieje potrzeba kontynuowania tego typu spotkań mających na celu podtrzymanie pamięci o ponad 115 tysiącach polskich misjonarzach i zadaniach jakie pełnili w różnych zakątkach świata.

 Główne obchody tegorocznego Dnia Weterana rozpoczęły się w środę od mszy świętej w intencji weteranów, która została odprawiona w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP. Następnie w samo południe na Placu Wolności odbył się uroczysty apel i pokaz musztry paradnej. Podczas uroczystości Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wręczył licznie zgromadzonym weteranom odznaczenia, m.in. medale „Za zasługi dla obronności kraju”, „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” oraz wojskowe odznaki „Za Rany i Kontuzje”. W gronie wyróżnionych znaleźli się nie tylko żołnierze, ale także policjanci oraz funkcjonariusze BOR, którzy pełnili służbę poza granicami państwa. Podczas uroczystości Minister ON uhonorował  też weteranów, którzy wyruszą w czerwcu na rajd rowerowy do Stanów Zjednoczonych. Ma on na celu uhonorowanie 44 polskich żołnierzy poległych w Afganistanie. Podobny cel przyświeca także obecnym w Kielcach uczestnikom sztafety rowerowej upamiętniającej poległych w Iraku. Przez 22 dni przejechali oni 2900 km, odwiedzając groby 22 polskich żołnierzy, którzy nie wrócili z misji irackiej. Podczas uroczystości zaprezentowani zostali również weterani poszkodowani, którzy reprezentować będą Polskę na igrzyskach „Invictus Games” w Sydney. Na Placu Wolności uczestnicy misji oraz mieszkańcy Kielc przez cały dzień mogli też podziwiać prezentację pojazdów wojskowych oraz pokaz szkolenia w ramach projektu WOJOWNIK oraz pokaz wyszkolenia KRAV MAGA. Środowe uroczystości zakończył wieczorny koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Kamila Bednarka i Ani Karwan, który w ciekawy sposób połączył różne style i gatunki muzyczne.

 Oby przyszłoroczne obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa były równie udane jak pobyt na gościnnej ziemi kieleckiej.

 

 

 Fot. MON, Centrum Weterana

Dołączona galeria zdjęć: CENTRALNE UROCZYSTOŚCI DNIA WETERANA
generuj pdf
Kontakt

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa
Puławska 6A
00-909 Warszawa
tel. 261842075
fax. 261842075
centrumweterana@ron.mil.pl